W naszym cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.
W 25 wydaniu wyjaśniamy w jakich postaciach możemy obecnie prowadzić książkę obiektu budowlanego.
Pytanie:
W jakich postaciach możliwe jest prowadzenie książki obiektu budowlanego?
Odpowiedź:
Książkę obiektu budowlanego można prowadzić w dwóch postaciach:
- elektronicznej c-KOB - dla nowych obiektów budowlanych, oddanych do użytkowania po 1 stycznia 2024 r.
- papierowej – dla obiektów budowlanych, oddanych do użytkowania wcześniej, czyli przed 1 stycznia 2024 r.
Nowe książki wyłącznie cyfrowo od stycznia 2024 r.
Od 1 stycznia 2024 r. nie ma już, co do zasady, możliwości założenia książki obiektu budowlanego w postaci papierowej.
Można ją zakładać jedynie w wersji elektronicznej. Można to zrobić w systemie Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego, dostępnym przez portal: e-budownictwo.gunb.gov.pl.
Nowelizacja nie wprowadziła nowego obowiązku, który dotyczy zakładania i prowadzenia książki obiektu budowlanego, ponieważ taki obowiązek występował wcześniej.
Zmieniła jedynie zakres samej książki obiektu budowlanego w tym:
- podmioty uprawnione do wpisów,
- postać,
- zawartość.
Niezałożenie książki obiektu budowlanego stanowiło i stanowi naruszenie prawa. Grozi za to odpowiedzialność karna.
1. Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego
Prawo budowlane przewiduje prowadzenie książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. Przepisy, które dotyczą elektronicznej książki obiektu budowlanego weszły w życie 1 stycznia 2023 r. Zaś wprowadzone zostały do prawa budowlanego nowelizacją ustawy – Prawo budowlane z dnia 7 lipca 2022 r. Książkę obiektu budowlanego zakłada się i prowadzi w postaci elektronicznej w systemie c-KOB.
Istnieje obowiązek założenia i bieżącego prowadzenia, książki obiektu budowlanego dla każdego:
1) budynku,
2) obiektu budowlanego, który nie jest budynkiem (którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia), m.in.: zapory, silosy, rurociągi, linie lub sieci energetyczne. Takie obiekty budowlane nazywamy budowlami.
Nie dla wszystkich obiektów budowlanych zakłada się i prowadzi książkę obiektu budowlanego. Nie prowadzi się jej m.in. dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych czy obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.
Wyjątek! Obecnie tylko w jednym przypadku możliwe jest zakładanie i prowadzenie książki obiektu budowlanego w postaci papierowej. Dla obiektów budowlanych, które są usytuowane w całości lub w części na terenach zamkniętych książkę obiektu budowlanego zakłada się i prowadzi w postaci papierowej.
2. Książka obiektu budowlanego prowadzona papierowo
Książki obiektu budowlanego w postaci papierowej można było zakładać do 31 grudnia 2023 r. Do 31 grudnia 2026 r. książki obiektu budowlanego prowadzone w postaci papierowej muszą być już założone w systemie c-KOB. Co w praktyce oznacza, że 1 stycznia 2027 r. wszystkie książki obiektu budowlanego muszą być cyfrowe.
Zgodnie z przepisami, które już nie obowiązują właściciel lub zarządca był obowiązany prowadzić książkę obiektu budowlanego dla:
1) każdego budynku,
2) obiektu budowlanego niebędącego budynkiem (którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia).
Książka obiektu budowlanego stanowiła dokument przeznaczony do zapisów, które dotyczyły przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego. Wzór książki obiektu budowlanego i sposób jej prowadzenia określały przepisy rozporządzenia.
Pamiętaj! Obiekt budowlany musi mieć książkę
Niezałożenie książki obiektu budowlanego dla budynku oddanego do użytkowania przed nowelizacją prawa budowlanego nie zwalnia z obowiązku prowadzenia książki obiektu budowlanego na podstawie obecnych przepisów.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane – rozdział 5d, art. 20 ust. 2, art. 60b ust. 1 i ust. 2, art. 60h ust. 1 i ust. 2, art. 93 art. i uchylony art. 64 ust. 1
- Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw art. 6
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego
Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB