W pierwszym szkoleniu opublikowanym na Akademii GUNB w nowym roku przedstawiamy zagadnienia kontroli z powietrza z wykorzystaniem dronów. Eksperci Departamentu Inspekcji i Kontroli GUNB zwracają uwagę na warunki i ograniczenia takiej kontroli, które wynikają z przepisów prawa lotniczego i ochrony danych osobowych.
Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne (BSP), są z powodzeniem wykorzystywane w pracy nadzoru budowlanego. Można z nich korzystać zarówno do kontroli robót budowlanych, w szczególności przy inwestycjach obejmujących znaczny obszar, jak i obiektów użytkowanych, np. szkół, muzeów czy hoteli.
Dzięki dronom można uzyskać informacje o:
- stanie konstrukcji lub poszczególnych elementów budynku/budowli, które są w trudno dostępnych miejscach,
- etapie realizacji budowy specyficznych obiektów np. kominów,
- robotach budowlanych, które wymagają specjalistycznego dostępu np. rusztowania.
Czego dowiesz się z kursu
Uczestnicy dowiedzą się, jaką rolę odgrywają bezzałogowe statki powietrzne i jak można je zastosować w codziennej pracy nadzoru budowlanego.
Korzyści z wykorzystania dronów
Dzięki użyciu bezzałogowego statku powietrznego w czasie kontroli łatwiejsze jest sporządzenie dokumentacji z miejsca, do którego dostęp jest utrudniony. Taka kontrola trwa krócej i nie angażuje lokatorów – co może stanowić duże ułatwienie dla wszystkich stron.
Dla kogo jest to szkolenie
Kurs przeznaczony jest dla pracowników organów nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej, a także innych zainteresowanych osób.
Akademia GUNB
Akademia GUNB to platforma szkoleniowa przygotowana przez ekspertów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. To nowoczesne centrum edukacyjne. Dzięki niemu GUNB wspiera, poprzez edukację, uczestników procesu budowlanego, urzędników pracujących w organach nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej (AAB) oraz obywateli.
Z Akademii GUNB mogą korzystać wszystkie osoby z branży budowlanej i zainteresowane tematami z zakresu budownictwa oraz wyrobów budowlanych.
Na platformie można znaleźć już 47 szkoleń.
Dotyczą one m.in. usług cyfrowych wdrażanych przez GUNB (EDB, c-KOB, eBudownictwo, e-CRUB), podpisu elektronicznego czy procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.
Baza szkoleń jest stale rozwijana – systematycznie pojawiają się nowe kursy.
Akademia GUNB to:
- Bezpłatne szkolenia dla wszystkich,
- Programy szkoleń przygotowane przez specjalistów,
- Ekspercka wiedza dostępna 24/7,
- Certyfikaty,
- Nowoczesna i różnorodna formuła szkoleniowa,
- Rosnące zainteresowanie i pozytywne opinie kursantów.
Zobacz szkolenia Akademii GUNB: akademia.gunb.gov.pl