Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – akta postępowania skargowego

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Na pierwszym planie młotek sędziowski na podstawce. Z tyłu po lewej stronie trzy rozłożone książki, a po prawej złota ozdobna waga, która stoi na książce..

W 42 wydaniu cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB przybliżymy temat akt postępowania skargowego. Opisujemy podstawy prawne, które regulują to zagadnienie. Wyjaśniamy czy akta postępowania skargowego powinny być udostępnione w przypadku wpłynięcia takiego wniosku do organu na podstawie art. 73 i 74 Kodeksu postępowania administracyjnego.  

Pytanie

Czy akta postępowania skargowego podlegają udostępnieniu na podstawie art. 73 i 74 Kodeksu postępowania administracyjnego?

Odpowiedź

Prawo składania skarg i wniosków jest realizowane na zasadach określonych w dziale VIII Kodeksu postępowania administracyjnego i rozporządzeniu w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków.

Przepisy te nie regulują kwestii udostępniania akt postępowania skargowego (wnioskowego), w tym wydawania uwierzytelnionych odpisów lub kserokopii dokumentów.  Postępowanie skargowe ma charakter odrębny od jurysdykcyjnego postępowania administracyjnego. Regulacje normujące to postępowanie administracyjne zawarte są w dziale II Kodeksu postępowania administracyjnego. Konsekwencją tego, jest to, że przepisy te nie mają zastosowania w postępowaniu skargowym. Dlatego też, do czynności podejmowanych w toku postępowania skargowego nie stosuje się m. in. przepisów Kpa o zakresie dostępu strony do akt sprawy czy ograniczenia dostępu do akt sprawy.

Akta postępowania skargowego są dokumentami o charakterze wewnętrznym i nie można ich utożsamiać z aktami postępowania administracyjnego, których zasady udostępniania oraz formę odmowy regulują ww. przepisy Kpa. Dlatego żądanie ich udostępniania nie podlega rozpatrzeniu na zasadach określonych dla akt postępowania administracyjnego.

Powyższe stanowisko potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych:

- postanowienie WSA w Warszawie z 18 lipca 2005 r., sygn. akt II SAB 334/03,

- postanowienie WSA w Warszawie z 20 lipca 2005 r., sygn. akt II SAB 247/03,

- postanowienie WSA w Gdańsku z  9 listopada 2007 r., sygn. akt II SAB/Gd 33/07,

- wyrok WSA w Gliwicach z 07 lutego 2011 r., sygn. akt IV SA/Gl 286/10,

- postanowienie WSA w Białymstoku z 23 grudnia 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 1158/14,

- postanowienie WSA w Białymstoku z 17 maja 2016 r., sygn. akt II SAB/Bk 50/16,

- postanowienie WSA w Warszawie z 8 stycznia 2020 r., sygn. akt VII SA/Wa 2460/19,

- postanowienie WSA w Olsztynie z 29 marca 2022 r., sygn. akt II SAB/Ol 22/22.

Postawa prawna

  1. Kodeks postępowania administracyjnego: dział VIII, art. 73 i 74 Kpa
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków

O cyklu

W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

 

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB

Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB