Inspektorzy ochrony środowiska to kluczowi użytkownicy CEEB. Ich rola polega przede wszystkim na obsłudze zgłoszeń „kopciucha” w systemie. W związku z tym 11 stycznia br. zorganizowaliśmy dla nich dedykowane szkolenie.
„W szczycie sezonu zimowego problem zanieczyszczenia środowiska spowodowany emisją szkodliwych substancji jest największy i najbardziej odczuwalny. W sezonie zimowym jesteśmy bowiem bardziej narażeni na emisję szkodliwych substancji z różnych palenisk. Dlatego zorganizowaliśmy szkolenie dla inspektorów ochrony środowiska. Uczestnicy dowiedzieli się, jak obsłużyć w ewidencji zgłoszenie tak zwanego kopciucha.” – podkreśla Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
W szkoleniu wzięło udział 200 inspektorów. Wśród nich znaleźli się pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska i pracownicy ich regionalnych delegatur.
Cel szkolenia
- Poznanie zasad zgłoszenia „kopciucha” w CEEB
- Ćwiczenia z obsługi
- Zebranie ew. pytań i wniosków dotyczących pracy w CEEB
Rola inspektorów w CEEB
Obywatele mają możliwość poprzez system CEEB zgłoszenia „kopciucha”, czyli paleniska, które nie spełnia wymogów związanych z ochroną środowiska. Zgłoszenia trafiają w systemie do odpowiednich służb. Podstawowym zadaniem inspektorów ochrony środowiska w CEEB jest obsługa zgłoszeń, które dotyczą budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
O CEEB
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Ewidencja budowana jest z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Dane dotyczą źródeł niskoemisyjnego ciepła o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW.
Dzięki CEEB, gminy na bieżąco otrzymują informacje na temat tego, czym są ogrzewane domy na ich terenie. Jeżeli na terenie danej gminy funkcjonuje wiele szkodliwych urządzeń grzewczych, tak zwanych "kopciuchów", gmina może wykorzystywać raporty z CEEB do podejmowania działań mających na celu ich wymianę.