Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

XIII Konferencja PAŃSTWO 2.0, 2-3 marca 2023 r. w Warszawie

Powrót
Zaproszenie na konferencję Państwo 2.0

2 marca, w pierwszym dniu Konferencji Państwo 2.0, jako Gość Honorowy wydarzenia, Dorota Cabańska, Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego w panelu otwierającym zaprezentowała temat: Cyfryzacja procesu budowlanego - status prac, plany dalszego rozwoju.

Konferencja jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży IT. Przedsięwzięcie to skierowane szczególnie do:

  • dyrektorów i menedżerów urzędów centralnych oraz samorządowych,
  • kierownictwa instytucji publicznych oraz spółek sektora użyteczności publicznej,
  • kierownictwa instytucji reprezentujących sektor ochrony zdrowia,
  • dyrektorów i naczelników biur strategii i rozwoju,
  • naczelników, kierowników wydziałów IT,
  • project managerów nadzorujących projekty informatyczne w sektorze publicznym lub ochrony zdrowia,
  • menedżerów reprezentujących branżę ICT, prowadzących projekty w obszarze cyfryzacji usług publicznych,
  • osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w obszarze cyfryzacji usług publicznych, informatyzacji urzędów oraz placówek ochrony zdrowia.

Tematami przewodnimi tegorocznej edycji są: cyfrowe priorytety administracji publicznej w obliczu nowych wyzwań, implementacja innowacji ICT w sektorze publicznym, perspektywa międzynarodowa, współpraca państwa z sektorem nowych technologii.

Po części oficjalnej, Dorota Cabańska podczas swojego wystąpienia, krok po kroku, omówiła poszczególne etapy cyfryzacji narzędzi w procesie budowlanym. Szczegółowo opisała stan przed uruchomieniem projektu cyfryzacji w budownictwie i przedstawiła dane wyjściowe:

- W 2021 roku wniosków o pozwolenie na budowę i zgłoszeń z projektem było ponad 400 tys. i tyle mniej więcej było dzienników budowy, a to oznacza około 700 tys. kg dodatkowej dokumentacji papierowej w administracji – zaznaczyła Główna Inspektor.

Następnie Dorota Cabańska zaprezentowała mapę drogową cyfryzacji w budownictwie, jej trzy etapy realizacji i najbliższe, zaplanowane działania:

- Planujemy scalenie wszystkich przyjętych rozwiązań w jedno. Zapewni to projekt budowy Systemu do Obsługi postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Wymagane jest także nadrobienie zaległości polegającej na nieprzystosowaniu niektórych organów do prowadzenia spraw elektronicznie i  wdrożenie systemu klasy EZD we wszystkich jednostkach. Kolejnym ważnym elementem jest infrastruktura. W ramach projektu zapewniliśmy w kolejnych latach dofinansowanie na sprzęt komputerowy w wys. 14 mln zł.

Na zakończenie swojego wystąpienia, Dorota Cabańska podsumowała proces cyfryzacji w budownictwie:

- Pełne wdrożenie cyfryzacji ma zrealizować ideę jednego okienka i wyeliminować, powszechny obecnie, obowiązek indywidualnego komunikowania się przez inwestora z różnymi urzędami. System informatyczny zapewni, że taka komunikacja będzie następowała bezpośrednio między urzędami bez konieczności angażowania Inwestora.

W kolejnej części konferencji Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego wzięła udział w debacie: Cyfrowe państwo w obliczu nowych wyzwań. Podczas dyskusji przedstawiła m.in. korzyści wynikające z rezygnacji z papierowego obiegu dokumentacji.

Konferencja Państwo 2.0 to wyjątkowe, coroczne wydarzenie w obszarze kierunków rozwoju publicznych projektów IT. Udział w konferencji najważniejszych decydentów kształtujących politykę cyfryzacji państwa, stwarza unikatową okazję do poznania cyfrowych priorytetów administracji rządowej, wprost od osób nadzorujących informatyczne inwestycje w sektorze publicznym.

 

https://www.computerworld.pl/konferencja/panstwo

Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, podczas prezentacji.
Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, podczas prezentacji
Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, podczas debaty
Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, podczas debaty