Nadzór budowlany wspiera samorządy w zakresie prac komisji gminnych powołanych do szacowania strat na terenach powodziowych. Na ten moment ok. 120 pracowników nadzoru budowlanego zadeklarowało włączenie się w prace tych komisji.
Po wstępnej ocenie stanu technicznego budynków, pracownicy nadzoru budowlanego będą wspierać wiedzą ekspercką i techniczną komisje gminne do spraw szacowania strat. W tym celu organizujemy dodatkowe osoby z całego kraju, które są oddelegowywane do pracy na terenach powodziowych. Na ten moment zadeklarowanych zostało ok. 120 pracowników nadzoru. Ważne, aby ten proces przebiegł tak sprawnie, jak wcześniejsze wstępne oceny stanu technicznego, które dzisiaj już w większości są zakończone. – mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Zaangażowanie pracowników nadzoru budowlanego
Zaangażowanych w prace komisji będzie docelowo ok. 120 pracowników nadzoru budowlanego. Z tego część osób już współpracuje z komisjami, zaś część jest przydzielona do odpowiednich terenów i zasili prace komisji od poniedziałku 14 października. Reszta osób będzie wyjeżdżać sukcesywnie w miarę zapotrzebowania zgłaszanego przez wojewódzkich inspektorów z Wrocławia i Opola, którzy weryfikują zapotrzebowanie na poziomie lokalnym z poszczególnymi gminami.
Do wsparcia procesu szacowania strat są zaangażowani zarówno pracownicy z jednostek lokalnych z terenów objętych powodzią, jak i z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz ze wszystkich pozostałych województw. Zaangażowanie zakłada co do zasady pracę w trybie tygodniowym, co pozwala w sposób pełny i nieprzerwany uczestniczyć w działaniach komisji.
Zasięg terytorialny szacowania z udziałem osób z nadzoru budowlanego
Pracownicy nadzoru budowlanego już wspierają komisje na terenach:
- województwa dolnośląskiego:
- powiat Legnicki,
- gminy: Jawor, Legnickie Pole, Kunice, Mysłakowice, Kamienna Góra, Marciszów, Głogów, Bolesławiec,
- miasta: Wałbrzych, Jelenia Góra.
- województwa opolskiego:
- gmina Biała.
Proces szacowania strat
Przeprowadzenie procesu szacowania strat jest obowiązkiem gminy, która powołuje do tego celu specjalne komisje. Procedura ta opisana jest w zasadach zatwierdzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Szacowanie szkód wykonują:
- osoby, które posiadają uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości;
- albo komisja do spraw szacowania strat powołana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), której skład został szczegółowo określony w powyższym dokumencie MSWiA.
Częścią materiału dowodowego, który uwzględniany jest w procesie szacowania wysokości strat, są ustalenia inspektorów nadzoru budowlanego zebrane i podsumowane w ramach ocen stanu technicznego budynków.