Okres jesienno-zimowy to czas, w którym zwiększa się częstotliwość i zmienia się specyfika opadów atmosferycznych. W związku z tym Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zwraca się z apelem do właścicieli i zarządców obiektów, których obowiązkiem jest zapewnienie ich bezpiecznego użytkowania.
Intensywne i gwałtowne opady deszczu oraz opady śniegu, są naturalnym czynnikiem zewnętrznym, który oddziałuje na wszelkiego rodzaju obiekty budowlane. Częściej opady te występują w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym, tak samo jak mrozy czy wiatry powodujące opadanie liści.
W związku z tym właściciele i zarządcy każdego obiektu powinni podjąć działania w zakresie sprawdzenia sprawności systemów/instalacji odprowadzenia wód deszczowych, w tym przelewów awaryjnych. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli i zarządców obiektów wielkopowierzchniowych, w szczególności o dachach płaskich z attykami.
Opady deszczu – potencjalne zagrożenie
Drożny system odwadniający jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa użytkowania obiektu. Jego zanieczyszczenie zwiększa ryzyko gromadzenia się wód opadowych na powierzchni dachu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dachów płaskich, przy których ryzyko zwiększa również brak wylotów przelewowych lub awaryjnych o wymaganej wydajności, czy też zamontowanie ich zbyt wysoko w stosunku do niwelety dachu. Gromadzące się wody mogą powodować powstawanie niecek. To natomiast może prowadzić do przeciążenia konstrukcji nośnej, a w efekcie nawet spowodować katastrofę budowlaną.
W celu minimalizowania tego ryzyka, zalecamy regularne sprawdzanie i czyszczenie wszystkich elementów dachu, zaś po przejściu ulewnego deszczu, ocenę wizualną powierzchni pokrycia dachu.
Opady deszczu – zalecenia
1. Regularne sprawdzanie i czyszczenie:
- rynien dachowych,
- wylotów przelewowych i awaryjnych,
- kanałów odpływowych,
- kratek ściekowych
- i innych elementów systemu odprowadzania wód opadowych.
2. Po przejściu ulewnego deszczu, ocena wizualna powierzchni pokrycia dachu w zakresie ewentualnego:
- powstania niecek,
- zastojów wody,
- przecieków,
- uszkodzeń,
- i niedrożności elementów odwadniających.
3. W wypadku powstawania zastoisk wody na pokryciu dachowym, sprawdzenie:
- czy spadki powierzchni dachu są wystarczające do bezpiecznego odprowadzenia wód opadowych,
- czy nie nastąpiło ugięcie konstrukcji dachu w wyniku jej przeciążenia.
4. Sprawdzenie, czy przelewy awaryjne umożliwiają bezpieczne odprowadzenie wód opadowych, ze względu na przemieszczanie wody pod wpływem silnego wiatru. A także sprawdzenie, czy przelewy awaryjne z jednej strony dachu są w stanie odprowadzić całość wód opadowych, które przypadają na całkowitą powierzchnię tego dachu.
Opady śniegu – potencjalne zagrożenie
W okresie intensywnych opadów śniegu, może on zalegać na dachach obiektów, w szczególności płaskich. Śnieg, podobnie jak woda zalegająca na dachu w wyniku deszczu, może tworzyć znaczące, dodatkowe obciążenie. To może prowadzić do przeciążenia konstrukcji nośnej, a w efekcie nawet spowodować katastrofę budowlaną.
Opady śniegu – zalecenia
W celu minimalizowania tego ryzyka, należy pamiętać, że:
- nie wolno dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg,
- konieczne jest także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób korzystających z chodników i jezdni przebiegających bezpośrednio przy danym budynku.
Prace związane z usuwaniem śniegu z dachu mogą stwarzać zagrożenie przede wszystkim dla osób, które je wykonują. Mogą także być zagrożeniem dla samego budynku. Dlatego muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.
Podstawa prawna
Ustawa – Prawo budowlane: art. 61 pkt 2.
Wyciąg z przepisów karnych
- Kto utrzymuje obiekt budowlany w nienależytym stanie technicznym lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Reguluje to art. 91a ustawy – Prawo budowlane
- Kto nie zapewnia wykonania okresowej kontroli podlega karze grzywny. Reguluje to art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane