Sukcesem zakończyło się wspólne szkolenie terenowych organów nadzoru budowlanego i jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zgromadziło ono blisko 1300 uczestników z całego kraju. Planowana jest kontynuacja inicjatywy.
Szkolenie otworzyła Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Towarzyszył jej Wojciech Skowyrski, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.
Na nadzorze budowlanym i jednostkach Wód Polskich spoczywa trudne i odpowiedzialne zadanie – służby te bowiem czuwają nad prawidłowym stanem technicznym i bezpieczeństwem wodnych budowli piętrzących. Współpraca między nami jest kluczowa dla sprawnej realizacji tych ustawowych zadań, dlatego w ubiegłym roku podpisaliśmy Porozumienie mające na celu wzmocnienie współpracy. Jest mi bardzo miło, że w efekcie tego dokumentu, mogliśmy spotkać się na wspólnym szkoleniu naszych służb, tym bardziej że zgromadziło ono tak wielu uczestników z całego kraju – podkreśliła we wstępie Dorota Cabańska, GINB.
Cel szkolenia
Szkolenie jest bezpośrednią realizacją jednego z postanowień Porozumienia podpisanego 12 października ubiegłego roku przez Dorotę Cabańską, GINB i Krzysztofa Wosia, Prezesa PGW Wody Polskie. Dotyczy ono wzmacniania potencjału merytorycznego na wszystkich szczeblach organów nadzoru budowlanego i Wód Polskich.
Współpraca, w tym szkoleniowa, stanowi duże wsparcie w realizacji wykonywanych przez nich zadań. Niewłaściwy stan techniczny zapór, wałów przeciwpowodziowych, śluz, elektrowni wodnych czy przepompowni, stanowi zagrożenie dla wszystkich obywateli. Wspólne działania na rzecz odpowiedniego ich utrzymania jest strategicznie ważne dla ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, a także dla ochrony przeciwpowodziowej, ochrony środowiska czy przeciwdziałania zanieczyszczeniom wód.
Uczestnicy szkolenia
Do udziału w szkoleniu zaproszono pracowników wszystkich krajowych służb nadzoru budowlanego i Wód Polskich:
- Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego,
- Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego,
- Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej,
- Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej,
- Zarządów Zlewni,
- i Nadzorów Wodnych.
Tematyka
Zagadnienia, które zostały poruszone przez prowadzących z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dotyczyły:
- książki obiektu budowlanego
- i protokołów kontroli wynikających z przepisów Prawa budowlanego.
Natomiast przedstawiciel z PGW Wody Polskie omówił:
- określenie stanu technicznego budowli piętrzących wybudowanych w okresie obowiązywania innych wymogów oraz warunków eksploatacji niż obecne przepisy lub inne warunki
- i kontrole bezpiecznego użytkowania w odniesieniu do budowli piętrzących.
Kontynuacja
Prezentacjom towarzyszyły pytania i odpowiedzi. Wskazuje to na konieczność stałej współpracy, która pozwoli usprawnić i przyspieszyć działania służb nadzoru budowlanego i Wód Polskich.