Oceny stanu technicznego obiektów na terenach objętych powodzią trwają już od dwóch tygodni i w wielu miejscach dobiegają końca. Do 2 października inspektorzy nadzoru budowlanego ocenili łącznie ponad 12,5 tysiąca obiektów. Zamieszczamy podsumowanie drugiego tygodnia działań nadzoru budowlanego na terenach objętych powodzią.
Jak najszybsza ocena stanu technicznego obiektów budowlanych z terenów objętych powodzią to główny cel mobilizacji ogłoszonej przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego 16 września br.
W ciągu dwóch ostatnich tygodni oceniliśmy ponad 12,5 tysiąca obiektów. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dlatego tak istotna jest sprawna i rzetelna ocena, czy zalane budynki nie stwarzają zagrożenia i można je użytkować w pierwszych dniach i tygodniach po powodzi. Zaangażowanych w te działania mamy ponad 450 inspektorów z całego kraju, którzy pozostają w stanie mobilizacji, ponieważ niektóre obiekty wymagają powtórnej oceny. Jednak w większości miejsc oceny są już na ukończeniu. Informacje pozyskane dzięki temu pozwolą na dalszy proces szacowania strat realizowany przez komisje ds. szacowania szkód. – podsumowuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Liczba pracowników nadzoru budowlanego na terenach powodziowych
Łącznie na terenach województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i lubuskiego zaangażowanych jest ponad 450 pracowników nadzoru budowlanego.
Osoby te działają w zespołach złożonych z:
- inspektorów z lokalnych jednostek powiatowych i wojewódzkich,
- inspektorów oddelegowanych z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i jednostek z pozostałych województw.
Zespoły te pracują w systemie naprzemiennym, dzięki czemu zachowana jest ciągłość czynności.
W przypadku zwiększenia zapotrzebowania do pracy w terenie jest także grupa rezerwowa, która pozostaje w gotowości do wyjazdu. Fala powodziowa obecnie przechodzi przez województwo zachodniopomorskie. Sytuacja jest stabilna i stale monitorowana.
Ocenione przez nadzór budowlany obiekty – dane liczbowe i rodzaj
Do 2 października br. inspektorzy nadzoru budowlanego ocenili łącznie 12 587 obiektów budowlanych, z czego:
- 10420 obiektów zostało zniszczonych lub uszkodzonych,
- 746 to obiekty zagrażające lub mogące zagrażać bezpieczeństwu. W stosunku do tych obiektów właściwy organ nadzoru budowlanego musi podjąć najpilniejsze działania, w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Obiekty w podziale na rodzaj:
- budynki mieszkalne jednorodzinne 6711
- budynki mieszkalne wielorodzinne 1687
- budynki użyteczności publicznej 455
- budynki gospodarczo-inwentarskie i przemysłowo-magazynowe 2074
- Inne budynki 614
- drogowe obiekty inżynierskie (mosty i wiadukty) 538
- drogowe obiekty inżynierskie (pozostałe) 276
- obiekty hydrotechniczne 115
- Inne obiekty 117
- Dodatkowo ponad 380 km obiektów liniowych, to jest: dróg i sieci uzbrojenia terenu (np. sieci wodociągowe i gazowe)
Obiekty w podziale na województwa:
- W województwie dolnośląskim oceniono 4491 obiekty budowlane,
- W województwie opolskim oceniono 7308 obiektów budowlanych,
- W województwie śląskim oceniono 695 obiektów budowlanych,
- W województwie lubuskim oceniono 93 obiektów budowlanych.
Zasięg terytorialny działań nadzoru budowlanego
Województwo dolnośląskie
- 20 powiatów (w tym 3 miasta na prawach powiatu) z 30 powiatów na terenie tego województwa są objęte stanem klęski żywiołowej: kłodzki, ząbkowicki, lwówecki, bolesławiecki, karkonoski, dzierżoniowski, jaworski, kamiennogórski, legnicki, lubański, świdnicki, wałbrzyski, złotoryjski, zgorzelecki, oławski, wrocławski, wołowski, Wałbrzych i Jelenia Góra, Legnica oraz część powiatu głogowskiego i lubińskiego,
- największe siły nadzoru budowlanego angażowane są w powiecie kłodzkim, gdzie oceniono 100% obiektów spośród dotychczas zgłoszonych,
- podsumowując: w powiatach objętych działaniami oceniono już łącznie 4491 obiektów budowlanych, co stanowi 100% dotychczas zgłoszonych.
Województwo opolskie
- 7 z 12 powiatów na terenie tego województwa objętych jest stanem klęski żywiołowej: brzeski, głubczycki, krapkowicki, nyski, opolski, kędzierzyńsko-kozielski, prudnicki;
- największe siły nadzoru budowlanego angażowane są w powiecie brzeskim (97% ocenionych obiektów spośród zgłoszonych) i nyskim (94% ocenionych obiektów spośród zgłoszonych),
- A ponadto w powiatach:
- krapkowicki (98%),
- prudnicki (99%),
- głubczycki (98%),
- opolski (gmina Tarnów Opolski 85%, Tułowice 95%, Niemodlin 15%).
- podsumowując: w powiatach objętych działaniami oceniono już łącznie 7308 obiekty budowlane, co stanowi około 97% dotychczas zgłoszonych.
Województwo śląskie
- 5 powiatów (w tym 1 miasto na prawach powiatu) z 36 powiatów woj. śląskiego jest objętych stanem klęski żywiołowej: bielski, cieszyński, pszczyński, raciborski i Bielsko-Biała,
- podsumowując: w powiatach objętych działaniami oceniono 695 obiektów budowlanych, co stanowi 100% dotychczas zgłoszonych jako uszkodzone lub zniszczone w wyniku powodzi. W czterech gminach trwają prace komisji ds. szacowania szkód.
Województwo lubuskie
- 3 z 14 powiatów woj. lubuskiego zostało częściowo objętych stanem klęski żywiołowej: w powiecie żagańskim: gmina miejsko-wiejska Szprotowa, miasto Żagań, miasto Małomice, gmina miejska Żagań; w powiecie krośnieńskim: gmina Dąbie i gmina Krosno Odrzańskie; w powiecie nowosolskim: gmina Bytom Odrzański, gmina miejska Nowa Sól, gmina Otyń, gmina Siedlisko i gmina Kolsko,
- ponadto wystąpiły podtopienia w powiatach: słubickim, zielonogórskim, wschowskim,
- podsumowując: w powiatach objętych działaniami oceniono łącznie 93 obiekty budowlane, co stanowi około 11% dotychczas zgłoszonych, z uwagi na to, że większość z tych obiektów jest jeszcze zalanych (w powiecie wschowskim oceniono 64%, żagańskim 31%, zielonogórskim 12%, w pozostałych powiatach dopiero rozpoczęto weryfikację sytuacji).
Województwo zachodniopomorskie
- Sytuacja na terenie tego województwa jest stabilna. Z uwagi na przechodzenie fali powodziowej jest stale monitorowana. Do tej pory wpłynęły pojedyncze zgłoszenia podtopień.
Schemat działania nadzoru budowlanego podczas powodzi
Od poniedziałku 16 września br. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego odbywają się stałe statusy z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego. Celem jest szybka wymiana informacji między wszystkimi województwami. Dzięki temu działania realizowane są w pierwszej kolejności przez lokalny nadzór budowlany, który najlepiej zna swój teren i wie gdzie wody już ustąpiły i możliwe są oględziny na miejscu. W przypadku zgłoszenia potrzeb, do zespołów lokalnych dołączają dodatkowe zespoły z kraju.
Codziennie potrzeby do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego zgłaszane są przez Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego, którzy koordynują działania na poziomie lokalnym. Monitorują bieżącą sytuację przede wszystkim w zakresie:
- możliwości dotarcia do zalanych obiektów,
- szacowania skali powodzi na danym terenie, na podstawie której zgłaszają potrzeby dodatkowego wsparcia do GUNB,
- na poziomie GUNB odbywa się koordynacja działania zespołów z całego kraju.
Więcej informacji na temat działań nadzoru budowlanego znajduje się w zakładce: