Do budowy domu czy remontu mieszkania potrzebne są materiały budowlane. Przeciętnemu nabywcy trudno jest stwierdzić, czy materiały budowlane dostępne na rynku posiadają deklarowane przez producenta właściwości użytkowe. Dlatego realizujemy akcję edukacyjną, której celem jest wyjaśnienie jak bezpiecznie i świadomie kupować materiały budowlane, aby uniknąć nietrafionych decyzji.
Jednym z zadań organów nadzoru budowlanego jest sprawdzanie jakości wyrobów budowlanych i zlecanie badania próbek wyrobów udostępnianych na rynku i składowanych na terenie budów. Badania te weryfikują, czy wyroby posiadają zadeklarowane właściwości użytkowe.
Te działania nadzoru budowlanego przede wszystkim chronią konsumentów, którzy w czasie zakupu mogą mieć trudności z oceną rzeczywistych właściwości wyrobu.
Akcja edukacyjna: kupuj bezpieczne materiały budowlane
Aby uświadomić konsumentom, jak bezpiecznie kupować materiały budowlane, przygotowaliśmy akcję edukacyjną.
Pokazujemy w niej dlaczego warto i jak korzystać z wyników badań próbek wyrobów budowlanych, publikowanych na stronie GUNB. Działania te mają zachęcić konsumentów do śledzenia publikacji wyników badań próbek wyrobów budowlanych i korzystania z wyszukiwarki elektronicznego Systemu Nadzoru Rynku Wyrobów Budowlanych (SNRWB), dostępnego na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Akcja obejmuje pakiet materiałów edukacyjnych, które publikujemy i udostępniamy w naszych kanałach. Jest to:
Wideo pokazuje jaką ścieżkę przechodzi próbka wyrobu budowlanego od jej pobrania np. w sklepie budowlanym, przez laboratorium, aż po publikację wyników na stronie GUNB, z których może korzystać każdy konsument. Wideo dostępne jest na kanale YT urzędu. Zapraszamy do jego obejrzenia:
- Szkolenie na Akademii GUNB „Jak korzystać z publikacji wyników badań próbek wyrobów budowlanych”
Szkolenie, przeznaczone dla konsumentów i innych uczestników procesu budowlanego, które wyjaśnia dlaczego warto korzystać z informacji zawartych w wykazie GUNB i jak z niego korzystać. Szkolenie jest 38. kursem opublikowanym na Akademii GUNB.
- Cykl postów edukacyjnych w naszych profilach w mediach społecznościowych
Każdy post dedykowany jest osobnemu zagadnieniu. Posty publikowane są w każdy czwartek na profilach GUNB na portalach:
Co to znaczy dobry wyrób budowlany
Dobry wyrób budowlany to taki, który posiada właściwości wskazane w deklaracji producenta. Nie zawsze musi posiadać najwyższą z możliwych klasę, poziom lub wartość właściwości użytkowych. Na podstawie deklaracji właściwości użytkowych wyroby dobierane są do projektu budowlanego lub indywidualnych potrzeb użytkownika.
Organy nadzoru budowlanego badające próbki
Pobieranie próbek wyrobów budowlanych i zlecanie ich badań to jedno z podstawowych zadań, które nakłada na organy nadzoru budowlanego ustawa o wyrobach budowlanych. Organami tymi są:
- Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego
- i wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego.
360 wyrobów rocznie
Organy nadzoru budowlanego sprawdzają próbki średnio nawet do 360 wyrobów rocznie.
Badania próbek wyrobów na zlecenie organów prowadzone są od 2016 roku. Od tego czasu odsetek negatywnych wyników badań zdecydowanie zmalał - z 60% w 2016 r. do 22% w 2023 r.
Taka poprawa jakości oferowanych na rynku wyrobów ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo obiektów oraz koszty ich eksploatacji.
Kto kontroluje
Kontrolerzy to osoby przede wszystkim z wykształceniem technicznym. Kontrola w zakresie nadzoru rynku wymaga od nich także znajomości:
- przepisów z zakresu wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku wyrobach budowlanych, w tym przepisów europejskich,
- prawa budowlanego,
- prawa przedsiębiorców,
- wymagań technicznych zawartych w normach wyrobów.
Akredytowane laboratoria
Badania próbek wyrobów budowlanych zlecane są wyłącznie laboratoriom akredytowanym. Akredytacja jest potwierdzeniem kompetencji danej jednostki do prowadzenia działań w określonym zakresie, np. do badania wyrobu określoną metodą badawczą.
Ważne! Metody badawcze stosowane przy weryfikacji wyrobów na zlecenie organów nadzoru są zgodne z tymi, które producent zastosował do ustalenia właściwości użytkowych wyrobu.
A co jeśli wynik jest negatywny
Producenci, których przebadane wyroby wykazały niezgodność właściwości z deklaracją, w większości przypadków współpracują z organami nadzoru i wycofują z rynku wadliwą partię egzemplarzy. Gdy to się nie stanie, organ nadzoru może wydać, w drodze decyzji, nakaz wycofania z rynku niezgodnej partii. Może także nałożyć na producenta karę pieniężną, która ma przede wszystkim charakter prewencyjny. Ma ona motywować producentów, importerów i sprzedawców do przestrzegania przepisów ustawy.