Przedstawiciele nadzoru budowlanego wzięli udział w przekrojowym szkoleniu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego i zaproszonymi instytucjami. Było ono poświęcone elektrowniom wiatrowym, w tym roli i uprawnieniom organów nadzoru budowlanego.
Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przedstawiciele nadzoru budowalnego z całej Polski, w tym pracownicy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego mogli uczestniczyć w wartościowym i bardzo przekrojowym szkoleniu. Omawialiśmy na nim m.in. zadania organów nadzoru budowlanego w odniesieniu do elektrowni wiatrowych. Przedmiot ten jest na tyle przekrojowy i złożony merytorycznie, że poza GUNB i PSEW, szkolenie prowadzili także przedstawiciele innych instytucji. – podsumowała szkolenie Dorota Cabańska, GINB.
Uczestnicy szkolenia
W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dodatkowo w szkoleniu wzięli udział także przedstawiciele powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego z woj. pomorskiego.
Przekrojowy zakres szkolenia
Szkolenie było poświęcone elektrowniom wiatrowym, w tym roli i uprawnieniom organów nadzoru budowlanego.
Ważne tematy z tego obszaru omówili eksperci Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
Eksperci Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego omówili:
- kwalifikację wyrobów w świetle ustawy o wyrobach budowlanych,
- zadania organów nadzoru budowlanego w odniesieniu do elektrowni wiatrowych,
- właściwości organów stopnia wojewódzkiego i powiatowego w odniesieniu do elektrowni wiatrowych, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji w zakresie przeprowadzenia kontroli obiektów budowlanych na etapie ich budowy, oddawania do użytkowania i utrzymania.
Przedstawiciele PSEW zaprezentowali m.in.:
- budowę elektrowni wiatrowej; normy, które dotyczą projektowania i produkcji turbin i wież,
- certyfikację turbin wiatrowych i standardy projektowe,
- obowiązki osób, które eksploatują elektrownie wiatrowe, a także przedsiębiorców, którzy wykonują przeglądy serwisowe elementów technicznych turbiny wiatrowej.
Ponadto dodatkowe tematy z tego obszaru przygotowali przedstawiciele zaproszonych instytucji:
- Państwowej Inspekcji Pracy
- Urzędu Komunikacji Elektronicznej
- Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej
Przedstawiciele z Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędu Komunikacji Elektronicznej omówili znaczenie oznakowania CE i deklarację zgodności oraz obowiązki producenta przy wprowadzaniu wyrobu do obrotu w kontekście wymagań dyrektywy maszynowej i dyrektywy w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej.
Natomiast eksperci z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej przedstawili zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego elektrowni wiatrowych.
Szkolenie było bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń i pogłębienia wiedzy na temat dynamicznie rozwijającego się sektora odnawialnych źródeł energii.
Odbyło się ono 29 sierpnia br. w Warszawie.