Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Decyzja GINB w sprawie katastrofy budowlanej zapory w Stroniu Śląskim

Powrót

13 stycznia 2025 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowalnego wydał decyzję w sprawie katastrofy budowlanej zapory czołowej suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim.

Z uwagi na pilną potrzebę niedopuszczenia do zniszczenia lub uszkodzenia pozostałych elementów zapory, która uległa katastrofie podczas ubiegłorocznej powodzi, GINB nakazał Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie - Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, utworzenie dodatkowego zabezpieczenia poprzez wykonanie grodzy budowlanej.

Celem jest zabezpieczenie obiektu przed niekontrolowanym przepływem wód ze zbiornika przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego. Wody Polskie wygrodziły już i oznakowały tablicami ostrzegawczymi miejsce katastrofy.

Do wykonania grodzy budowlanej Wody Polskie mogą przystąpić już teraz, a prace w tym zakresie powinny zakończyć się nie później niż 1 czerwca 2025 r.

W szczególności GINB nakazał:

  1. Trwałe wygrodzenie i oznakowanie tablicami ostrzegawczymi strefy niebezpiecznej w odległości 10 m od krawędzi zniszczonej lewej skarpy od strony odwodnej i odpowietrznej;
  2. Trwałe wygrodzenie i oznakowanie strefy niebezpiecznej prawej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej w odległości 15 m od budowli kamiennej zapory czołowej;
  3. Wykonanie grodzy budowlanej w czaszy zbiornika zabezpieczającej przed niekontrolowanym przepływem wód ze zbiornika przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego.

Wykonanie grodzy budowlanej zabezpieczy pozostałą część zapory przed dalszą degradacją. Zabezpieczy także stanowisko dolne i odsłoniętą część sekcji przelewowej przed działaniem wód wezbraniowych i czynników atmosferycznych. Ponadto pozytywnie wpłynie na zdolność zbiornika do gromadzenia wody.

Katastrofa budowlana zapory czołowej suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim miała miejsce 15 września 2024 r., podczas powodzi, która nawiedziła Dolny Śląsk i Opolszczyznę.