W 54 wydaniu cyklu: Ciekawe interpretacje GUNB przybliżamy zagadnienia z zakresu tymczasowych obiektów budowlanych. Wyjaśniamy kiedy inwestor dla wybudowanego już tymczasowego obiektu powinien złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.
Pytanie
Kiedy inwestor, zgodnie z art. 37a ustawy - Prawo budowlane, powinien złożyć wniosek o pozwolenie na budowę dla wybudowanego już tymczasowego obiektu budowlanego? Czy należy wtedy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy?
Odpowiedź
Zgodnie z tym przepisem inwestor może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę dla wybudowanego i użytkowanego już tymczasowego obiektu budowlanego, jeżeli chce użytkować go dłużej niż określają to przepisy ustawy – Prawo budowlane. W przypadku takiego tymczasowego obiektu budowlanego nie jest wymagane zawiadomienie miejscowego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy.
Wyjaśnienie
Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo budowlane tymczasowe obiekty budowlane to niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce obiekty budowlane. Wybudowane na podstawie zgłoszenia powinny być rozebrane lub przeniesione:
- przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu,
- lub przed upływem 2 lat, w przypadku stacji regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu równej lub przekraczającej 10 m3.
Jeżeli inwestor chce użytkować ten obiekt dłużej niż określają to przepisy może złożyć wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę przed upływem ww. terminów. W takim przypadku stosuje się przepisy o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
W przypadku złożenia takiego wniosku do czasu zakończenia postępowania o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, inwestor nie musi rozbierać lub przenosić w inne miejsce takiego tymczasowego obiektu budowlanego. Nie ma również potrzeby przerywania jego użytkowania do czasu uzyskania pozwolenia na budowę.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie trzeba rozpoczynać procedury związanej z przystąpieniem do użytkowania. Skoro nie będą prowadzone żadne roboty budowlane to w przypadku takich obiektów nie będzie również konieczności:
- zawiadamiania o terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
- zakładania dziennika budowy,
- czy ustanawiania kierownika budowy.
Należy pamiętać, że art. 37a nie dotyczy wszystkich tymczasowych obiektów budowlanych a jedynie tych wymienionych powyżej. W rezultacie jedynie w przypadku tej grupy obiektów tymczasowych realizowanych na zgłoszenia, a następnie dla których uzyskano pozwolenie na budowę nie będzie konieczności zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Podstawa prawna
Ustawa – Prawo budowlane: art. 29 ust. 1 pkt 7 i pkt 30a, art. 30, art. 32-36, art. 37a ust. 1, art. 54.
O cyklu
W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.
Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB
Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB