Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – kontrola okresowa przewodów kominowych

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Na nim leżą książki, młotek sędziowski na podstawce i ozdobna waga.

W najnowszym odcinku cyklu wyjaśnimy zagadnienie, które dotyczy kontroli okresowych obiektów budowlanych w zakresie kontroli przewodów kominowych – dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. To już 66. wydanie cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB.

Zagadnienie 1

Obowiązek przeprowadzania kontroli okresowych przewodów kominowych wentylacji mechanicznej

Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli, co najmniej raz w roku. Kontrola polega na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

W przypadku wentylacji kontrola ta nie odnosi się do całej instalacji wentylacyjnej - razem z urządzeniami. Dotyczy przewodów kominowych wentylacyjnych, które stanowią część instalacji wentylacyjnej. Oznacza to układ przewodów biegnących w ścianach i pomieszczeniach, które służą do przepływu powietrza między środowiskiem na zewnątrz obiektu budowlanego a środowiskiem wewnątrz tego obiektu.

Przepis ten nie precyzuje, o jakie przewody kominowe wentylacyjne chodzi, czy o grawitacyjne, czy również i tzw. mechaniczne, których praca jest wymuszona pracą urządzeń mechanicznych. Dlatego należy przyjąć, że przepis ten dotyczy wszystkich przewodów kominowych wentylacyjnych – grawitacyjnych i mechanicznych.

Powyższy wniosek znajduje potwierdzenie w art. 62 ust. 6 ustawy - Prawo budowlane. Zgodnie z nim, powyższe kontrole stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać osoby, które:

1) posiadają kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim, zwane dalej „kominiarzami” – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;

2) posiadają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do:

- przewodów kominowych,

- kominów przemysłowych,

- kominów wolno stojących

- i kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych (w tym wentylacji mechanicznej).

Przepis art. 62 ust. 6 pkt 2 wprost wskazuje, że art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c dotyczy również kontroli okresowej przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych, w tym przewodów kominowych wentylacji mechanicznej. Ogranicza jednak możliwość przeprowadzenia takiej kontroli do osób, które posiadają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.

Zagadnienie 2

Osoby uprawnione do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych

Prawo budowlane wskazuje, jakie osoby w stosunku do jakiego rodzaju przewodów kominowych mogą przeprowadzać okresowe kontrole przewodów kominowych. W konsekwencji właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, w zależności od rodzaju przewodu kominowego, powinien zapewnić udział odpowiednio uprawnionych osób do kontroli tych przewodów.

Jeżeli w obiekcie występują różne przewody kominowe, np. przewody dymowe i grawitacyjne przewody wentylacyjne, właściciel lub zarządca powinien zapewnić przeprowadzenie kontroli tych przewodów przez:

  • kominiarzy lub
  • osoby, które posiadają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.

Wybór komu zlecić kontrolę należy do właścicieli i zarządców.

Jeżeli w obiekcie występują różne przewody kominowe, wymienione w art. 62 ust. 6 pkt 1 i 2 Prawa budowlanego np. w budynku występują przewody dymowe i przewody wentylacji mechanicznej, właściciel lub zarządca powinien zapewnić przeprowadzenie kontroli tych przewodów przez osoby, które:

  • posiadają różne rodzaje uprawnień w zakresie kontroli poszczególnych przewodów kominowych:

- przez kominiarzy – mogą przeprowadzić kontrole w zakresie posiadanych uprawnień np. w zakresie przewodów dymowych,

- oraz osoby, które posiadają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – mogą przeprowadzić kontrole w zakresie, w jakim nie mogą tego zrobić kominiarze,

  • posiadają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności w odniesieniu do wszystkich przewodów kominowych – mogą przeprowadzić kontrolę każdego rodzaju przewodów kominowych.

Wybór w tym zakresie należy do właścicieli i zarządców.

Właściciel lub zarządca dla przewodów kominowych, które zostały wymienione tylko w art. 62 ust. 6 pkt 2 (np. w budynku występują tylko przewody wentylacji mechanicznej), powinien zapewnić przeprowadzenie kontroli tych przewodów przez osoby, które posiadają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności. Kominiarze nie mogą przeprowadzać takich kontroli.

Zagadnienie 3

Sporządzenie protokołów z kontroli przewodów kominowych w systemie CEEB

Protokół z kontroli okresowej w zakresie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przeprowadzanej na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c, jest sporządzany w formie dokumentu elektronicznego, z wykorzystaniem systemu Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Przepis art. 62a ust. 5 ustawy – Prawo budowlane nie został ograniczony tylko do grawitacyjnych przewodów wentylacyjnych. Odnosi się do wszystkich przewodów kominowych, w tym do przewodów kominowych wentylacji mechanicznej. Tym samym osoba, która przeprowadza kontrolę okresową przewodów kominowych, powinna sporządzić protokół z kontroli w systemie CEEB. Osoba, która prowadzi kontrolę, przeprowadza ją w zakresie posiadanych uprawnień. Niezależnie od tego czy jest kominiarzem, czy posiada uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności, oraz bez względu na rodzaj przewodu kominowego.

Podsumowanie

Właściciel lub zarządca w przypadku obiektów, w których występują zarówno przewody kominowe dymowe i spalinowe, jak i wentylacja mechaniczna jest zobowiązany poddać taki obiekt kontroli przez osoby, które posiadają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności w odniesieniu do:

  • przewodów kominowych, o których mowa w art. 62 ust. 6 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane,
  • kominów przemysłowych,
  • kominów wolno stojących
  • oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.

Nie ma przeszkód, aby osobno przeprowadzić np. kontrolę okresową przewodów dymowych przez kominiarza i kontrolę przewodów kominowych wentylacji mechanicznej przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, z których będą sporządzone osobne protokoły. Przy czym protokoły zawsze sporządza się za pomocą systemu CEEB. Wybór – czy w takiej sytuacji kontrola zostanie zlecona kominiarzom i osobom z uprawnieniami budowlanymi, czy tylko osobom z uprawnieniami budowlanymi  – należy do właściciela. Właściciel powinien jednak pamiętać, że musi zapewnić kontrolę okresową każdego z przewodów kominowych raz do roku.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa – Prawo budowlane: ust. 6 pkt 2, art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 62 ust. 6 pkt 1 i 2, art. 62a ust. 5
  2. Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków: art. 27a ust. 1

O cyklu

W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB

Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB