28 czerwca odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego projektu ZONE (Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji). Celem projektu, realizowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, jest zadbanie o lepszą jakość powietrza w Polsce, m.in. poprzez stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Już w drugiej połowie roku do użytkowników systemu trafi ostatni pakiet narzędzi.
Podczas posiedzenia członkowie komitetu zapoznali się z raportem dotyczącym zrealizowanych dotychczas w projekcie prac. Komitet zaopiniował ponadto propozycje nowych działań w zakresie wdrażania poszczególnych produktów projektu.
Pełne wdrożenie systemu w drugiej połowie roku
Budowa CEEB i wdrożenie pakietu e-usług pozwoli zadbać o ekologię i bezpieczeństwo domów oraz mieszkań. Usługi w ramach systemu skierowane są do trzech grup odbiorców:
1.Obywateli – dzięki CEEB i systemowi ZONE będą oni mogli w wygodny sposób, przez aplikację:
-
-
- zamówić przegląd przewodów kominowych,
- zamówić inwentaryzację domu lub budynku,
- zgłosić ‘kopciucha’.
-
Natomiast już od ponad roku mogą składać deklaracje dotyczące sposobów i źródeł ogrzewania swoich domów.
2. Właścicieli i zarządców – dzięki CEEB szybko sprawdzą możliwości dofinansowania termomodernizacji swojej nieruchomości.
3. Usługodawców – system usprawni i zautomatyzuje proces dotarcia do klientów i komunikację w trakcie i po wykonaniu usługi.
CEEB, czyli lepsza jakość powietrza w Polsce
Od lat nadzór budowalny i zaproszone do współpracy organizacje i środowiska wspólnie pracują na rzecz polepszenia jakości powietrza w Polsce. Kwestia ta, z uwagi na swoją złożoność, nadal wymaga wspólnych działań. Wyzwaniem dotychczas pozostawał przede wszystkim brak informacji na temat źródeł niskoemisyjnego ciepła w budynkach. To w efekcie utrudniało systemową wymianę pieców węglowych (tzw. “kopciuchów”).
Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji i powstająca w ramach projektu Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków umożliwią poprawę takiego stanu rzeczy. Wdrożenie ewidencji ma z jednej strony wspomóc kształtowanie polityki niskoemisyjnej. Z drugiej strony, dzięki projektowi obywatele łatwiej uzyskają informacje na temat możliwości wsparcia w zakresie polepszenia
CEEB jest bazą, która gromadzi informacje dotyczące tego, w jaki sposób ogrzewane są domy. Już teraz baza dostarcza informacji na temat stosowanych źródeł ciepła odpowiednim organom, tak by usprawnić komunikację i ewentualne działania interwencyjne.
Projekt ZONE otrzymał dofinansowanie w ramach wspieranego z Funduszy Europejskich Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, osi priorytetowej “E-administracja i otwarty rząd”, w grupie działań 2.1 “Wysoka dostępność i jakość usług publicznych”, na mocy porozumienia podpisanego 4 listopada br. z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.